Glikoz seyrini gece ve gündüz 24 saat görmeyi sağlayan diyabet sensörüyle aileler çocuklarının kan şekerlerini uzaktan izleyebilirken çocuklar da parmaktan iğneyle yapılan ölçüm acısından kurtuluyor. Türkiye’deki 30 bin tip 1 diyabetli çocuktan bir olan 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Hanzade Fırat’a, 10 ay önce hastalığa yakalandı. Dünya Diyabet Günü’nde hastalıkla mücadelesini anlatan Fırat, teşhis konmadan önce çok hızlı kilo verdiğini ve kendisini yorgun hissettiğini anlattı. Fırat, “Geçtiğimiz ocak ayında tanıyı aldığımda şeker hastalığının ne olduğunu bilmiyordum. Annemler bana açıkladı. Teşhisin hemen ardından 3 gün yoğun bakımda kaldım. Benim için zor bir süreçti” dedi.
![Çocukların kullandığı "diyabet sensörü"yle şeker 24 saat takip altında Çocukların kullandığı "diyabet sensörü"yle şeker 24 saat takip altında](https://haberizmir.org/wp-content/uploads/2023/11/cocuklarin-kullandigi-quotdiyabet-sensoruquotyle-seker-24-saat-takip-altinda.jpg)
Bir yanıt yazın